Vážené kolegyně, vážení kolegové,

tak jak jsme předpokládali, z protinávrhu do kolektivního vyjednávání jsme se opravdu posadili na zadek! Nejprve jsme si mysleli, že jde o velice špatný vtip, kterým společnost prověřuje naši pozornost a zkouší naši trpělivost. Postupem času jsme si ale uvědomili, že to opravdu myslí vážně.

Zarážející na celém protinávrhu už je ta skutečnost, že byl poskládán do 4 schůzek (cca 10 – 12 hodin), z nichž by se to nejdůležitější vešlo do jedné hodiny, zbytek byla ztráta času. Takže 3 schůzky byly jen o tom, jak je na tom společnost špatně a o její nejasné budoucnosti. Když se na tento dokument pozorněji podíváte, zjistíte, že společnost vlastně s ničím novým nepřišla a to náš návrh zpracovávala téměř 3 týdny. Přidání do základní mzdy – navrhované přidání nekoresponduje s ekonomickou situací v ČR, 13. plat – drobná vizuální korekce a benefity, ty po nás raději nechtějte, nic vám nedáme! No a konečně soboty. Ty budou a dáme vám do nich dovolenou. Pardon, malé světýlko někde v dáli ve tmě, je možná redukce přesčasů na lakovně a svařovně o cca 50 %, ale pozor, stojí to peníze! Sečteno a podtrženo, vůbec nic.

Zaměstnanec už tu opravdu není to nejdůležitější, jak tomu bylo v minulosti! Na druhou stranu si pánové z HR několikrát poplakali, že odtud odchází zkušení lidé se zdejší praxí okolo 8 let! Naše kampaň a kampaň ČMKOS #Konec levné práce, mluví za vše, nic nesrozumitelného. Kvalitní pracovní síla není a nebude! Jestliže budu chtít kvalitního pracovníka, musím ho dobře zaplatit, nabídnout mu dnes již standardní 13. plat v plné výši a kvalitní sociální program. Je to tak jednoduché, to jen tady u nás tyto dnes již standardní věci přehlížíme a raději si sedíme na uších. Díky horší prodejnosti a menšímu objemu objednávek, nebude mít zdejší operátor méně práce, ba naopak! Práce mu přibude, protože mu vezmete jeho kolegu, aby se ušetřilo. Stále nikdo z nás nerozumí tomu, proč v době maximálního výrobního objemu narůstala naše základní mzda o tučných 450 Kč ročně. Minulé vedení TPCA mělo jediné vysvětlení – naše mateřské společnosti jsou v krizi, musíme být solidární! A byli jsme. Proč nemohou být naše mateřské společnosti solidární k TPCA? Už nejsme TOYOTA a PSA? Naši zaměstnanci jsou kdykoliv připraveni vyrobit požadovaný výrobní objem ve 100% kvalitě. Z našeho pohledu se TPCA před mnoha roky rozhodla k zásadnímu kroku. A víte jakému? Proškrtat se k prosperitě za jakoukoliv cenu. Z našeho pohledu je to cesta do pekel. V době průmyslu 4.0 v době, kdy velké průmyslové podniky masivně investují do moderních technologií, TPCA pouze masivně škrtá. V této situaci, kdy nemá TPCA plně vytížené výrobní kapacity, by měla být jasně zodpovězena otázka, kdo je za tento stav zodpovědný. Zaměstnanci na výrobních linkách?

Krátce závěrem, tento protinávrh bereme jako urážku a výsměch zdejšímu tvrdě pracujícímu lidu a apelujeme na vedení společnosti, aby ho celkově přepracovala.

OÚP