Žijeme a pracujeme v České Republice, patříme do Evropy. Podívejme se spolu na skutečné mzdové rozdíly v Evropském regionu.

Nábor zaměstnanců

Nábor nových zaměstnanců je nezbytný proto, aby se výroba našich automobilu nezastavila, nezpomalila, neomezila, atd. Na druhé straně je potřeba se podívat na to, proč lidi z TPCA odcházejí? Kdyby měli skutečně dobré pracovní podmínky, nebyla by zde tak velká fluktuace zaměstnanců. Proč nabíráme zaměstnance pouze v postkomunistických zemích? Proč děláme dráhy nábor v zemích mimo EU? Co to všechno obnáší? Kolik to stojí peněz a času? Složité papírování a vybavování pracovních povolení?

Proč společnost TPCA neudělá nábor třeba v Německu, Španělsku, Itálii nebo ve Francii? Ve Francii je nezaměstnanost 9,7% a vzdálenost od Ovčár obdobná s ukrajinským Lvovem? Proč nezaplatíme lidi zde v Čechách, proč je složitě a draze nabíráme v zahraničí.

Udělejme zde sociální program pro lidi, který je bude motivovat a udrží ve zdejší továrně. Vezměme si příklad od jiných zaměstnavatelů. Příklad program “S milionem do důchodu.” V jisté firmě, kde zaměstnavatel platí zaměstnancům 1000 CZK do penzijního pojištění a pokud si zaměstnanec spoří rovněž 1000 CZK, tak v důchodu skutečně dostane milion korun. Zaveďme příspěvky na dojíždění do práce. A každému zaměstnanci vyplaťme 1.- za 1km. To by byl krásný bonus pro každého ze zaměstnanců.

Toto je jen malý souhrn benefitů, které zaměstnavatelé nabízí zaměstnancům, aby si udrželi jejich přízeň. Takovým způsobem si zde udržíme lidi. To jsou způsoby, jak ukážeme lidem, že je zaměstnanec na prvním místě.

Nezaměstnanost v EU

Skutečné mzdové rozdíly na východě a západě EU

Vývoj takzvaných nemzdových nákladů práce v souvislostech

Na směny pracuje téměř třetina Čechů. Jde o pátý nejvyšší podíl v Evropě, za třetinové mzdy!