Jako každý rok i letos od února má být opět přezkoušená odbornost zaměstnanců údržby. Ptáme se proč? Proč jen údržba? Ptali jsme se v jiných automobilkách na podobné praktiky, no nikde nic podobného není. Dle OÚP jde o nezákonné zacházení s jednou skupinou zaměstnanců. Dle slov většiny zaměstnanců údržby jde o zkoušení, které nikomu z nich nepřinese žádné znalosti navíc. Zeptali jsme se pár zaměstnanců údržby na názor na testovaní údržby.

 Kdyby jsme místo nesmyslných testu, které nás nikam neposunou, více trénovali na zařízení nebo nám zaměstnavatel zajistil odborné školení, či už na pneumatiku, mechaniku, hydrauliku, měniče nebo průmyslové automaty. Tudy vede cesta a tam vidím možnost rozvoje zaměstnanců údržby. Testy mi nikdy nic nedali. Dle mého názoru jde jen o vykazování činnosti jisté skupiny zaměstnanců. Žádná zpětná vazba, kde by bylo možné zkontrolovat si, kde jsem chyboval není. Nikdo se mnou chyby v testech nikdy nekomunikoval a nevysvětlil mi danou problematiku. Na konci testování se jen dozvím jestli jsem test udělal nebo ne. V čem mně to má zdokonalit? A za druhé se ptám proč z celé továrny T.P.C.A. testy dělají pouze TMM a TML údržby? Budeme testovat odbornost u jiných pracovníku T.P.C.A jako jsou SV, GL, MNG a všechny specialisty z kanceláři?

Poznamenal pro OÚP dlouholetý zaměstnanec údržby na montážní hale, který nechce být jmenovaný.

Nemám nic vůči rozvoji odbornosti. Byl bych moc rád kdyby mi bylo umožněno naučit se něco z oblasti programování PLC nebo robotu. Nechápu ale přezkoušení bez jakéhokoli školení. Myslím si že testem by mohlo končit odborné školení.

Odpověděl jiný pracovník údržby.

Nesouhlasíme s tím, aby byla plošně přezkoušena odbornost zaměstnanců údržby a že postup TPCA podle našeho názoru nemá oporu v zákoně. Považujeme přezkušování pouze jedné vybrané skupiny zaměstnanců (v našem případě vybraných zaměstnanců údržby) za nerovné zacházení, pokud jde o pracovní podmínky, hraničící se zneužitím postavení zaměstnavatele.

Více se dočtete v dokumentu zde, který předala odborová organizace OÚP zaměstnavateli.