Vážené kolegyně, vážení kolegové, odboráři,

opět se po zasloužené dovolené vracíte do pracovního procesu a já doufám, že jste si odpočinuli, jak po fyzické, tak psychické stránce, a jste opět připraveni na zdejší náročnou práci.

Na dovolenou jste odcházeli v době, kdy nám počasí připravilo tropické dny a noci, kdy jste pracovali v podmínkách, které byly místy neúnosné. Bohužel se ukázalo, že ne vše je nastaveno ideálně a že někde jsou i „rozhodné teploměry“ umístěny na místech, kde v daném prostoru není zrovna nejvyšší teplota. Skutečnou teplotou je pak poškozována část zaměstnanců pracujících v prostoru s teplotou o několik stupňů vyšší. Pochopil bych tuto situaci, kdyby tu firma fungovala první rok, ale nerozumím tomu, když tu firma funguje již čtrnáct let. Současně se vedoucí vyjadřují ve smyslu, že o tom ví, že ty teploměry nejsou dobře umístěny a že vědí, kam se mají umístit, aby byly podmínky férové ke všem zaměstnancům. Čidla měřáků jsou umístěna tak, že jsou ovlivňována ventilátory, rozprašovači vodní mlhy a přemísťují se tak, jak to komu vyhovuje, ale hlavně nikdo neví, kdo je přemísťuje.

Že jsme prožívali extrémní teploty, ví každý, ale je asi rozdíl pracovat v krátkých rukávech, v dlouhých rukávech a „TOP“ oblečení, které se nosí na lakovně. Kombinace tohoto oblečení a extrémních teplot by si vyžadovala též exkluzivní přístup od nadřízených a pokud ti si myslí něco jiného, nebylo by špatné, aby se zařadili mezi tyto zaměstnance a vyzkoušeli si, jak se cítí a co prožívají na pracovišti. Auta z pece sjíždějí na linku tak rozpálená, že se okamžitě mění prostředí a teploty na pracovišti. V karoserii jsme naměřili teploty i přes sedmdesát stupňů. Toto je letitý problém, který se začal řešit až v týdnu, kdy jsme na to upozornili, ale toto řešení není na profesionální úrovni a proto rozhodně nezmění teplotní situaci na pracovišti a náročnost na procesu.

Udivuje mě, že všichni vedoucí o vysokých teplotách vědí, mají nafasováno více vody, více ISO balíčků. Vědí, že čidlo rozhodného teploměru je o linku dál, kde je nižší teplota než na uvedené lince, a nakonec se vyjádří, že budou muset udělat personální změny, jelikož si zaměstnanci dovolili dát podnět odborům. Nevím, komu jinému by to už měli říci, když vedoucí situaci znají a nekonají. Možná by mělo opravdu dojít k personálnímu řešení, ale ne mezi zaměstnanci, kteří tuto firmu táhnou i v takto náročných podmínkách. Je třeba začít si vážit lidí, a to ne jen slovně, ale je třeba hlavně konat, aby zaměstnanec tuto změnu zaznamenal. Jelikož firemní akce „Tvoje šance“ zatím propadá na celé čáře a nové posily se zatím rovnají nule, je třeba přistoupit k správnému řešení problému a nesvalovat vinu do prostoru, kde není.

Je zcela evidentní, že se letní teploty v české kotlině mění a je třeba, aby se změnilo i myšlení firmy TPCA, jako v jiných firmách v regionu, kde se již pracuje v klimatizovaném prostředí a nemusí se zde nikdo dohadovat o teplotě na halách. Proto považujeme návrh OÚP na vytvoření chlazení pro výrobní haly za zcela legitimní. Navíc by toto chlazení prospělo i technologiím ve firmě.

Dále jsme řešili jeden problém týkající se pracovní neschopnosti zaměstnance. Je zajímavé, jak firma pečuje o zaměstnance v pracovní neschopnosti. Ten odevzdá společnosti neschopenku a najednou se spustí neskutečná mašinerie, obden mu z firmy jezdí kontrola, někdy i dvakrát za den a neustále se ho vyptává, jak mu je a co mu je. Obden mu telefonuje jeho nadřízený a pokládá mu stejné otázky! Člověk na neschopence nevěří vlastním uším, co se to děje, kdo je tu vlastně nemocný a s jakou diagnózou. Ve finále společnost provádí kontrolu nemocného denně! I když na to má samozřejmě právo, ptáme se, proč takový zájem a péče? Kdy se takto společnost začne starat o zaměstnance, kteří nemarodí a denně pracují v přesčasech?

Díky této péči o zaměstnance na neschopenkách, a ne péči o zaměstnance pracujících za únosností teplot na pracovišti, firma neustále přichází o další a další zaměstnance. Nebýt příchodu nových pracovníků z Ukrajiny, nikdo by do TPCA pracovat nepřišel. Je třeba se zamyslet proč a nevymlouvat se , že trh práce je prázdný, když z TPCA stále odchází zaměstnanci do jiných firem. Co je tam tak zajímavého, že dokážou přetáhnout naše zaměstnance?! Jedno oddělení dělá nábory a jiní proaktivní vedoucí svým přístupem zaměstnance odrazují od práce v TPCA. Jako by pravá ruka nevěděla, co dělá levá.

Děkuji za podporu a přeji příjemný pracovní týden,

Petr Bíba