Jak již všichni víte, v minulém týdnu došlo ke vzájemné dohodě mezi zástupci odborových organizací a společností TPCA o nové podobě Kolektivní smlouvy na roky 2018 a 2019. Jednání, které mělo dle původního scénáře končit někdy na konci listopadu minulého roku, se nám protáhlo téměř o 2 měsíce. Celkem se tedy vyjednávalo 5 měsíců a nutno podotknout, nakonec zvítězil kompromis a zdravý rozum na obou stranách jednacího stolu. Až časem se ukáže, zda výsledek vyjednávání bude ku prospěchu věci, zda se uklidní veřejné mínění a smýšlení o zdejší firmě nebude jen negativní, tak jak to odkudkoliv slýcháme. Snad se časem najdou i nějaká pozitiva a zdejší zaměstnanci začnou být opět hrdí na to, že zde pracují pro Toyotu a PSA.

První kompletní vyjednávání pro OÚP

Toto kolektivní vyjednávání bylo prvním kompletním, kterého se odborová organizace OÚP zúčastnila od začátku až do konce, protože jak všichni víme, během toho posledního, v roce 2016, jsme vznikli a zasáhli jen do jeho finální části. Za naši odborovou organizaci můžeme říci jen jediné, „vyjednali jsme pro zaměstnance TPCA nynější maximum, které se vyjednat dalo“. Nebudeme se chvástat řečmi, kolik procent z našeho návrhu se povedlo vyjednat, to teď už nikoho nezajímá, hlavní je výsledek.

Zpátky do minulosti

Na počátku vyjednávání byl společný návrh všech odborových organizací působících v TPCA, za kterým si vždy OÚP stála a do poslední chvíle ho i prosazovala. Nyní už jsou zapomenuty komplikace a krušné chvíle, které nám připravil předseda nejmenší odborové organizace působící v TPCA při předávání společného návrhu. Další problém nastal, hned po předání protinávrhu společnosti, kde předseda tradiční odborové organizace začal ihned z našich požadavků ustupovat, ačkoli k tomu nebyl důvod. Toto všechno už odvál čas, všechny tyto problémy jsme nakonec ustáli a společně pak zastupovali zájmy každého jednoho zaměstnance společnosti TPCA. Když se ohlédneme zpět do minulosti za všemi kolektivními smlouvami, které byly v TPCA podepsány ještě bez účasti OÚP, potom tato KS již konečně dává nějaký smysl a do budoucna na ní chceme také stavět příští kolektivní vyjednávání. Nicméně kolektivním vyjednáváním naše práce nekončí. Nyní jsou na řadě GL, kterých v našich řadách pomalu přibývá, a jejich podpory si velice vážíme. Uvědomujeme si, že na tyto lidi bylo dlouhou dobu asi záměrně zapomínáno a jejich platy zůstávaly u ledu. GL patří do kategorie A, stejně jako TM a TL, což znamená dělník na lince. Takže řeči, že GL patří do managementu, nebo nějakého pomyslného středního managementu jsou nepravdivé a zavádějící. Takže platy GL nás budou rovněž zajímat a v této oblasti se hodláme také angažovat.

Podepsáním kolektivní smlouvy naše práce nekončí

Určitě to neznamená, že teď máme na dva roky vystaráno a nic se nyní nebude dít. Máme před sebou spoustu práce na shopech, na budování členské základny a zkvalitnění komunikace a služeb pro členy OÚP.

Vážené kolegyně a kolegové, velice si vážíme Vaší podpory, kterou jste nám projevovali během kolektivního vyjednávání. Mnohokrát děkujeme za slova chvály a díků za vyjednané podmínky do nové kolektivní smlouvy. Vaše jednání nás velmi povzbuzuje a motivuje do další práce. Jestliže mluvíme o úspěchu, tak to není jen výhra vyjednávacího týmu, ale Vás všech, kteří se hlásíte a podporujete OÚP.

Vy jste odbory, přidejte se k nám, vyplatí se to!