Vážené kolegyně, vážení kolegové,

dne 22. 2. 2020 se konala členská schůze OÚP, které se zúčastnilo 70 členů, a na které bylo jednomyslně odhlasováno pokračování v kolektivním vyjednávání, a to dále dle platných zákonů o kolektivním vyjednávání.

Pro OÚP je závazný dokument s návrhem o KV, který je shodným dílem všech stran, které ho tvořily, a předsedové organizací svým podpisem stvrdili za účasti všech členů vyjednávacích týmů.

Tento dokument je pro nás a ostatní odborové organizace závazným, stejně tak, jako když si občan sjedná hypotéku a musí akceptovat jednotlivé odstavce a ustanovení této smlouvy. Nepřipadá v úvahu pro smluvní strany porušovat jednotlivé ustanovení a podepsaný koncept. Pokud byste začali porušovat tuto smlouvu v bance, začaly by vám problémy a byli byste vnímáni jako neseriózní partneři. Proto se chováte slušně a plníte podmínky dohody, smlouvy. Stejně tak i my vnímáme dohodu, smlouvu o KV, a proto ji respektujeme a držíme se bodů dohody. Je to pro nás závazný dokument a toto očekáváme i od partnerů, organizací KOVO a ASO.

Jako první bod bychom chtěli zavést pro všechny zaměstnance v tarifní třídě tzv. indispoziční volno(zdravotní volno, sick days). Ve firmě již jedna skupina zaměstnanců využívá jeden nadstandardní benefit – home office (práce z domova, 25 dnů ročně).  Benefit, který je v dnešní době běžný ve firmách, stejně jako sick days. Kde se tento benefit využívá?

Například zde:

  • Toyota Anglie: 10 dnů se 100% úhradou, 5 dnů po tel. oznámení (možno spojit v celek), dalších 5 dnů s dokladem od lékaře, 100% hrazeno firmou Toyota
  • Toyota Tsusho Ovčáry: 5 dnů pro všechny zaměstnance, možno čerpat po ½ dnech, možno domluvit dopředu
  • Toyota BT servis (servis v TPCA tahačů a VZV): 5 dnů, všichni zaměstnanci
  • Philip Morris („tabačka“ KH): 5 dnů, čerpání po tel. oznámení
  • Lidl ČR: 3 dny
  • AČR: 5 dnů, čerpání po tel. oznámení, možno domluvit dopředu

Jaký je důvod, že naše firma nechce pro jednu skupinu zaměstnanců tento standardní benefit v Toyotách a v jiných firmách v ČR? Pro „svoji“ skupinu zaměstnanců si schválila již v minulosti 25 dnů home office a na skupinu, která jim dře na linkách, nemá nic – jen stále přesčasy a přesčasy a plnění plánů. Tento bod je ve společném návrhu KS, ale od partnerů organizací KOVO a ASO je aktuálně nepodporován. Odbory KOVO a ASO opět prokázaly, jak stojí za požadavky zaměstnanců a především za společným návrhem kolektivní smlouvy.

Dále tu máme nárůst mezd. V návrhu OO je v současné době 10% do tarifu, a proč? Třeba proto, že inflace je v současné době přibližně 3% se vzrůstajícím trendem. Což jste asi zaznamenali při rodinných nákupech, placení energií a rodinných oddechových akcích, a nečeká nás nic radostného v dalším období. Pokud nám společnost chce navýšit mzdy o přibližně 7%, tak je to v reálu o 4%, ostatní tzv. navýšení vám požere inflace a na účtu pro potřeby rodiny zůstanou opravdu jen cca 4%. Pokud byste počítali s 10%, co navrhují odbory, tak vám zbyde pro rodinu skutečných cca 7%, což není taky žádná hitparáda, bohužel.

Proč bohužel? Třeba proto, že v jiných továrnách Toyoty, jako třeba v Anglii, berou trojnásobek naší mzdy, a to za stejnou práci, na stejných technologiích, při stejných Toyota STD. Kde zaměstnanci mohou čerpat 10 dnů sick days, kde zaměstnanci kupují auta za stejné ceny jako my, kde nákupní košík potravin, drogerie, oblečení je za stejné ceny jako u nás v Kolíně. Firma vydává pamflety pod názvem „Situace firmy“, kde porovná vše porovnatelné, jen nějak stále zapomíná porovnávat mzdy za naši práci v mateřských firmách Toyoty. Je to úmysl, či opomenutí? Chápe někdo ze zaměstnanců, proč si vedení firmy včetně exekutivy neváží našich zaměstnanců, proč je mají jen za laciné otroky, proč jsou to pro ně jen čísla ID, proč je neocení za stejnou práci tak, jak v jejich domovině?

Co nám nabízí společnost? Dává balík peněz, 100 milionů. A pokud stáhneme kalhoty ještě před brodem, nebudeme chtít zprostředkovatele a nevyužijeme všech zákonných možností odborů (tak jako KOVO a ASO), tak to bude 110 mil. Vzpomínáte si, jaké bylo dohodnuté navýšení mezd v minulém kolektivním vyjednávání? Aktuální nabídka TPCA je v podstatě stejná jako v roce 2019, takže stagnace navýšení mezd a výhled na sevření nůžek v rámci Toyot je v nedohlednu. V Čechách budou hákovat otroci za třetinové mzdy Toyot.

Je velmi smutné, že aktuální nabídka firmy je pro zde přítomné etablované odborové organizace přijatelná, navzdory společnému návrhu všech odborových organizací. KOVO již vydalo veřejné prohlášení, že nabídku TPCA přijímá, a z úst zástupců ASO jsme to slyšeli také. Bohužel až nyní zástupci ASO a KOVO zjišťují, že pravidelnou docházkou na kolektivní vyjednávání lepších podmínek nelze dosáhnout. Je třeba bojovat, bojovat všemi zákonnými prostředky. Toto jsou částky z poslední schůzky KV, a pokud jsou již neplatné, tak je to vyjednávání bez OÚP, čemuž bychom se ani nedivili.

Co třeba porovnání mezd v Lidlu? Práce neporovnatelná, zaměstnanci v Lidlu pracují v čistém prostředí v klimatizovaných prostorech, dělají čistou práci a hlavně pracují ve volném tempu. A co v TPCA? Práce ve špíně, prachu, vedru a zimě, hlavně ve „vnuceném tempu“. Když porovnáme kráčejícího zaměstnance z TPCA a Lidlu, tak toho „našeho“ poznáte hned, ten je k nepřehlédnutí.

Nástupní plat v Lidlu je od března 28.571,- a v TPCA 26.070,- a po třech letech mzda v Lidlu dělá 32.000,- a v TPCA možná 27.820,- A pokud byste chtěli pracovat v Lidlu v Praze, což je 30 minut vlakem z Kolína, stoupne nástupní mzda na 30 857,- a po třech letech dosáhne až 34 286,- Ano, v TPCA máme ještě Z-konto, takže první rok v TPCA 2.000,- Kč, takže 28.070,- a po třech letech 29.570,- Skutečně hitparáda. Tak co, ještě se vám chce dřít pod střechou TPCA? Navíc v Lidlu dostanete 3 dny zdravotního volna a stravenky za 100Kč. Podobným způsobem zvýší Lidl mzdy i ve svých logistických centrech v Brandýse nad Labem, Cerhovicích, Měříně a Olomouci. Nástupní mzda na základní pozici kompletáře se u plného úvazku zvýší z dosavadních 36.000,- na 37.333,- a po třech letech dosáhne na 41.333,-.

Tady si skutečně váží zaměstnanců a dělají vše pro to, aby zaměstnanec byl spokojen. A hlavně: v TPCA se pracuje ve „VNUCENÉM TEMPU“!

Jen v krátkosti uvedeme, že průměrná hrubá mzda pracovníka Škody Auto, odměňovaného na základě tarifů, je přes 51 tisíc korun. Při loňském kolektivním vyjednávání souhlasila automobilka s nárůstem tarifních mezd o 2.500 korun.

A co naše odborové organizace KOVO a ASO? Jak se staví třeba k benefitu indispozičního volna? Tvrdí, že to v podmínkách TPCA není možné. Ale když je to možné v jiných Toyotách, tak kde je problém? Možná zde:

Částečné uvolnění předsedů OO KOVO a ASO přineslo těmto funkcionářům i jiné nadstandardní benefity. Když si předseda OO ASO řekl o home office 25 dnů za rok, které nebylo v parametrech uvolnění, samozřejmě mu bylo vyhověno, což je krásných 25 dnů za rok, mimo ŘD – práce z domova pro ASO. Samozřejmě předseda KOVO po tom okamžitě sáhl také, také rád pracoval z domova. Přejme jim to, předsedům, ale očekával bych od nich, už třeba z morálního hlediska, že budou chtít něco obdobného vyjednat i pro své členy. Například pro tarifní zaměstnance indispoziční volno 5 dnů. Bohužel opak je pravdou. Pro své členy nic takového neřeší, hlavně, že oni čerpají tento nadstandardní benefit pro své osobní pohodlí. V rámci svého uvolnění mají každou středu volnou na práci pro OO, tzn., že hákovat na lince nemusí, což jim vyhovuje. Hákují za ně kolegové a oni čerpají své další volno. Jak je toto možné, že pro své členy nechtějí žádný benefit a sami čerpají výhodu za výhodou? Možná by si je mohla firma přestat předcházet a srovnat jim podmínky jako předsedovi OÚP – žádné nadstandardní výhody. Ani sami předsedové KOVO a ASO nemají charakter k tomu, aby odmítli toto korupční prostředí. Odbory KOVO a ASO opět prokázaly, jak stojí za požadavky zaměstnanců.

Dále tu máme stravenky pro zaměstnance pracující mimo výrobní dny. Požadujeme jejich navýšení na 120 Kč (z 80 Kč).

Daňově optimální hodnota stravenky pro roky

2017: 109,45Kč | 2018: 118,36Kč | 2019: 123Kč

A kde jsme my v TPCA? V současné době 85Kč a do roku 2017 za 55Kč. Takže opět, TPCA své zaměstnance škube, jak to jen jde. Žádná úcta k lidem, kteří pracují v nestandardní době. Hlavně že oni si žijí v blahobytu a pohodě, když ostatní v té naší firmě pracují. Co na to KOVO a ASO? V již rozběhnutém kolektivním vyjednávání přišly s úžasným návrhem. Automaty na jídlo s trvanlivostí 26 dnů, prostě zázrak! A kdo že s tím přišel, no naše paní předsedkyně OO KOVO, která tuto situaci nezažívá. Víkendy si vaří sama a nám tu dohazuje tyto 26 denní lahůdky. Pokud by to bylo jako vytvoření konkurence pro Aramark, tak to bereme, to je absolutně v pořádku, ale pokud tyto lahůdky mají mít k jídlu zaměstnanci mimo výrobní dny, tak děkujeme pí. předsedkyni. Kupte si tyto lahůdky domů, určitě Vám s tím pomůže Mng z 602, potěší tím manželky, aby nemusely vařit, či chodit na oběd do restaurací. Děkujeme, nechceme, žádáme stravenky za 120Kč, stravu si zajistíme podle vlastního uvážení. Odbory KOVO a ASO opět prokázaly, jak stojí za požadavky zaměstnanců.

Návrh OO má spoustu dalších bodů, které chceme vyřešit – jako dvojí pohled firmy na pracovníky 55 plus, jako na text KS, který nařizuje věci, které omezují práci a flexibilitu odborové organizace atd.

Etablované odborové organizace zastrašují zaměstnance a staví se do role zachránců navýšení mezd. Tvrdí, že by firma nemusela navýšit mzdy od 1. 1. 2020. Na toto jsme se několikrát ptali a firma jasně deklarovala, že objem peněz má a není důvod k jejich nevyplacení, což reflektuje ve své nabídce navýšení mezd na každý měsíc roku.  Dovedete si představit, že firma bude shánět cca 1.100 zaměstnanců, a udělala by podraz na současné zaměstnance a nevyplatila nabízené peníze do mezd? Jak by asi vylepšila své již pošramocené jméno? To, že společnost doposud nevyplácí nabídnutou částku, je jen její psychologický nátlak na OÚP a zaměstnance. Bohužel dobré služebníky jí dělají členové vyjednávacích týmů etablovaných odborových organizací, kteří už i v nedávné minulosti děsili zaměstnance recesí ve firmě a dokonce už mluvili o propouštění.

Vážení, tato firma bude expandovat, tak jak v minulosti nikdy. Zde se rozhodně propouštět nebude, zde budou shánět zaměstnance po celém světě a dovolím si tvrdit, že jim strach nedovolí to, čím straší OO KOVO a ASO.

OÚP bude dál vyjednávat a bránit práva zaměstnanců, když ostatní OO selhaly, protože společný návrh nebyl vytvořen a podepsán všemi jen tak pro nic za nic.

S úctou za  OÚP Petr Bíba